|
Ships in 5 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler MicroDuo 3C USB3.2 Type-A With USB Type-C Flash Drive - Purple
| IN STOCK |
60GB Apricorn Aegis USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Apricorn USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Viserion USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Max USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
The best selling Integral Courier is now available in this Advanced Encryption Standard (AES) USB3.0 Security Edition. The Integral Courier ensures 100% privacy with a mandatory encryption of all files stored on the drive. Excellent choice for secure data storage, offering great value.
Unique ID (optional usage): The USB Flash Drive can be personalised with a designated company identifying name or number. This will allow a Network Administrator to block access to unrecognised USBs for security purposes, whilst allowing the Integral USB Flash Drive to function as the ‘official' company drive.
Main features of this 32GB Courier FIPS 197 drive include:
- Military Level Security - AES 256 bit hardware encryption. Mandatory encryption of all files (100% privacy)
- FIPS 197 Approved - Certificate No. 2590
- Secure Entry - Data cannot be accessed or removed without the correct high strength 8-16 character password
- Brute-force Password Attack Protection - Data will be automatically erased after 6 failed access attempts and Drive reset
- Password Entry Count - The Courier FIPS 197 USB 3.0 records the failed entry count e.g. if the Courier is removed after 2 failed attempts and reinserted, the drive will resume with the 3rd attempt
- Personal ID Function (optional) - Contact details can be added so that Drive can be returned, whilst confidential data remains secure
- Easy To Use - Pre-loaded user interface in 26 languages
- PC and Mac compatible without administrator privileges
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | AES 256-bit Military-level encryption FIPS 197 Certified |
| TRANSFER RATES | Read speed: 140 MB/s Write speed: 40 MB/s |
| COLOUR | Blue / Silver |
| SECURITY | 256-bit AES |
| PASSWORD PROTECTION | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 Mac OS X |
| DIMENSIONS | 22mm x 70mm x 10mm |
| WEIGHT | 15g |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |