|
Ships in 8 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
Intel Core i3-12100 4.3GHz 4 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU LGA 1700 2.5 GHz 6-Core 65W 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i3-10105F 3.7GHz Comet Lake-S 6MB Smart Cache Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Celeron G5905 3.5GHz 2 Core LGA1200 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700F 4.9GHz Alder Lake CPU LGA1700 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core, LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i5-12500 Alder Lake CPU LGA 1700 3.0 GHz 6-Core 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700 2.1GHz 12 Cores LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600 AM4 3.5GHz 32MB Desktop Processor (Tray Version)
| IN STOCK |
Intel Core i5-13600KF 3.5Ghz 14 Cores LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 8600G 4.3 GHz 6-Core Socket AM5 16MB L3 Cache Desktop CPU Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-9700 Coffee Lake 3GHz 12MB Cache Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400 2.5GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7700X 4.5GHz L3 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Featuring PCIe 5.0 & 4.0 support, DDR5 and DDR4 support, 13th Gen Intel® Core™ i3 desktop processors are optimized for productivity. Discrete graphics required. Compatible with Intel® 700 Series and Intel® 600 Series Chipset based motherboards. 58W Processor Base Power.
Advancing Performance Hybrid Architecture
13th Gen Intel Core processors advances performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores (P-core) and up to 16 Efficient-cores (E-core), combined with workloads intelligently routed by Intel® Thread Director.
Built for Modern Gaming
Built for gamers looking for maximum performance to play the latest games, while also having the capabilities to tackle other workloads. New 13th Gen Intel Core processor-based PCs make it all possible.
Superior Creating Experience
The 13th Gen Intel Core processor family offers faster P-cores and more E-cores with support for DDR4/DDR5 and PCIe 4.0/5.0. That provides a platform that can max out multitasking and choice for configurability.
Customize for What You Do Every Day
13th Gen Intel Core processors deliver highly flexible architecture and industry-leading tools for the ultimate in performance customization.
Level Up Your Game and Then Some
Built for modern gaming, streaming, and recording, Intel's performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores and up to 16 Efficient-core makes it all possible.
Multitask with Ease
Superior performance, no matter what type of creator you are, lets you stream, browse, edit, video chat, and just take care of business. Buckle up because multitasking won't slow you down with the 13th Gen Intel Core processor.
| SERIES | i3-13100F |
| CPU SOCKET | LGA 1700 |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | Base frequency: 3.4GHz Boost frequency: 4.5GHz |
| BOOST FREQUENCY | 4.5GHz |
| CORE NAME | Raptor Lake |
| NUMBER OF THREADS | 8 |
| CACHE | 12MB |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| MAXIMUM PCI EXPRESS LANES | 20 |
| MAX MEMORY SUPPORTED | 128GB |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 4.0, 5.0 |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |