ADATA AD4U26664G19-SGN memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 2666 MHz by Adata
ADATA AD4U26664G19-SGN memory module 4 GB 1 x 4 GB DDR4 2666 MHz Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • PC/Server 4 GB DDR4 2666 MHz
  • 288-pin DIMM 1 x 4 GB
  • CAS latency: 19
  • 1.2 V
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
ADATA Premier DDR4 2666 unbuffered-DIMM memory is the latest upgrade solution that supports Intel's newest platforms for faster data transfer and enhanced power efficiency. Utilizing a 288-pin design, operating voltage has been reduced from 1.5V on DDR3 to 1.2V, which not only helps save power by 20%, but also boosts transfer bandwidth speed to 21.3GB/s. Every chip in ADATA memory modules meets strict JEDEC and RoHS standards, ensuring compatibility, stability, and environmentally friendly products.
Specifications
CAPACITY 4GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 2666 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Single
CAS LATENCY 19
VOLTAGE 1.2 V