32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 7600MHz CL36 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz PC5-38400 CL40 Single Memory Module
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Beast DDR5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan DDR5 6000MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL30 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6800MHz CL34 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
Compact Low-Profile Heatsink Design
The LANCER BLADE boasts a low-profile heatsink that fits perfectly in smaller PC cases and avoids interference with tower CPU coolers. Its sleek geometric lines add versatility and visual appeal to any case design.
Enhanced Power Management
The XPG LANCER BLADE DDR5 features a built-in Power Management IC (PMIC) that enhance power supply stability. It's lower operating voltage also make LANCER more power-efficient than DDR4.
Stability and Reliability
With On-die error correcting code (ECC), this DDR5 memory module can correct errors in real-time to provide increased stability and reliability.
Made with High-Quality Materials
High-quality ICs and PCBs ensure uncompromised performance and reliable overclocking, ideal for discerning gamers and overclockers.
AMD EXPO
Support for AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) and compatibility with the latest platforms for reliability and stability.
Overclocking Made Easy
With support for Intel XMP 3.0, get overclocking easily without the need to hassle with BIOS settings. There is no need to repeatedly adjust and fine-tune overclocking parameters.
| CAPACITY | 16 GB |
| SPEED | 6400 MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Dual Channel kit |
| CAS LATENCY | 39 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 16 GB |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 85 °C |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |