| RECOMMENDED USE | Outdoor handheld GPS unit |
| DISPLAY SIZE | 3.8 x 5.6 cm, 160 x 240 pixels 256 level color TFT |
| UNIT DIMENSIONS | 6.1 x 15.5 x 3.3 cm |
| WEIGHT | 213g |
| BATTERY | 2 AA batteries (not included), 18 hours battery life |
| WATERPROOF | Yes, IPX7 |
| INTERFACE | Serial and USB interfaces |
| BASEMAP | Yes, Atlantic Recreational Basemap |
| ABILITY TO ADD MAPS | Yes, via microSD card |
| BUILT-IN STORAGE | None, more storage can be added via microSD memory card |
| WAYPOINTS/FAVORITES/LOCATIONS | 1000 |
| ROUTES | 50 |
| TRACK LOG | 10,000 points, 20 saved tracks |
| ELECTRONIC COMPASS | Yes |
| TOUCHSCREEN | No |
| BAROMETRIC ALTIMETER | Yes |
| CAMERA | No |
| GEOCACHING-FRIENDLY | Yes |
| CUSTOM MAPS COMPATIBLE | No |
| HUNT/FISH CALENDAR | Yes |
| CUSTOM POIS | Yes |
| UNIT-TO-UNIT TRANSFER (SHARES DATA WIRELESSLY WITH SIMILAR UNITS) | No |
| WARRANTY | 1-year manufacturers warranty |