256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| DEVICE TYPE | External Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 260MB/sec Write speed up to 200MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC Flash based |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating Temp: 0°C ~ 70°C Storage Temp: -45°C ~ +85°C |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | 64MB Onboard Cache Background Garbage Collection |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for Windows and Mac systems, plug and play (USB 2.0 operation only for Mac systems) |
| DIMENSIONS | 56mm x 120mm x 10mm |
| WEIGHT | 87.7g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |