| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Transcend StoreJet 25H3 2.5-inch USB3.0 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
1TB AData Red/Black HD650 DashDrive USB3.1 Portable Hard Drive
| IN STOCK |
2TB Apricorn Aegis Padlock Fortress External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Apricorn Padlock AES XTS USB3.0 External Hard Drive - Black
| IN STOCK |
1TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Blue)
| IN STOCK |
4TB AData HD710 Pro USB3.1 2.5-inch Portable Hard Drive (Black)
| IN STOCK |
| CAPACITY | 500GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FORM FACTOR | 2.5-inch portable drive |
| DATA TRANSFER RATES | USB3.0 transfer speed up to 5Gbps Also backwards compatible with USB2.0 |
| HDD DETAILS | Built-in 1TB SATA hard drive |
| DIMENSIONS | 79mm x 118.9mm x 16.5mm |
| WEIGHT | 179g |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 7, Windows Vista, Windows XP Also suitable for Mac OS X Tiger, Leopard, Snow Leopard (will require re-formatting before using in Mac) |
| ACCESSORIES INCLUDED | USB3.0 cable User manual |
| SPECIAL FEATURES | Customizable Backup Options with Pre-loaded Backup Software Shock-sensor |
| DEVICE TYPE | External portable hard drive |
| COLOUR | Black with gray rectangular design |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers limited warranty |