| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
4GB Apricorn SecureKey 3NX USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
256GB Transcend JetFlash 790C USB3.2 Gen 1 (USB Type-C) Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Silicon Power C80 USB3.1 Type-C Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
32GB Harry Potter Lord Voldemort USB Flash Drive
| IN STOCK |
60GB Apricorn Aegis USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Captain America USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
128GB PQI U273V Traveling Disk USB Flash Drive - Red - USB3.0
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
Transcend’s JetFlash 810 USB 3.0 Flash Drive combines blazing-fast USB 3.0 transfer rates, vast storage capacity, and compact portability, and bundles it all in a stylish yet rugged design. Created specifically to fully protect your data while on the move, the JetFlash 810’s rubber housing offers excellent defense against shock, splashes, dust, and moisture.
Colour coded according to capacity. The 128GB version is in a navy/black rubber design.
Highlights:
- Meets U.S MIL-STD-810F millitary drop-test standards
- Fully compatible with SuperSpeed USB 3.0 & Hi-Speed USB 2.0
- Easy Plug and Play installation
- USB powered. No external power or battery needed
- Offers a free download of Transcend Elite data management tools
- Limited Lifetime Warranty
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Rugged casing Resistant to shock, splashes, dust, moisture |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 90MB/sec Write speed up to 40MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP / Vista / 7 / 8 (32bit or 64bit) Mac OS X 10.2.8, or later Linux Kernel 2.6.30, or later |
| DIMENSIONS | 63.3mm x 20.4mm x 8.9mm |
| WEIGHT | 12.4g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |