|
Ships in 6 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
4GB Kingston DDR3L SO-DIMM 1600MHz PC3-12800 CL11 1.35V Laptop Memory Module 204 Pins
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1066MHz SO-DIMM Laptop Memory Kit 2x4GB for Apple Mac (PC3-8500)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM 1600MHz PC3-12800 SO-DIMM DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1866MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 8GB) CL11
| IN STOCK |
2GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series laptop memory dual channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz laptop memory upgrade kit (2x 8GB modules), CL10, 204 pins. Suitable for many newer systems using DDR3 SO-DIMM memory. PC3-12800, rating of CL10-10-10-28 at 1.5V. Backed by lifetime manufacturers warranty.
This 16GB laptop memory upgrade kit consists of 2x 8GB individual modules, operating at 1600MHz, is designed for use in newer laptop computers (including Apple Macbook computers) built for the DDR3 SO-DIMM memory standard.
For compatibility please refer to the notebook manufacturer handbook prior to purchasing this memory upgrade kit.
| CAPACITY | 16GB |
| STANDARD | PC3-12800 |
| MEMORY SPEED | 1600MHz (DDR3-1600) |
| CAS LATENCY | CL10 (10-10-10-28) |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit (2x8GB) |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FORM FACTOR | 204-pin DDR3 SO-DIMM memory module |
| CONFIGURATION | Double-sided 8GB memory modules with 16 chips, two modules per 16GB kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |