| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Albus Dumbledore USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Captain Marvel USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Night King USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Hermoine Grainger USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Ironkey D300SM Encrypted USB 3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
16GB FROZEN Elsa USB Drive
| IN STOCK |
The PQI i-mini is the world’s first penny-size micro thumb drive featuring the patented, PQI-exclusive COB 3.0 technology as well as a strong, tensile Zinc-alloy unibody casing with high-quality matte silver finish for the premium look and feel. The i-mini fits in flush with the exterior of Ultrabooks and MacBook Airs – almost unnoticeable. Offered in 8GB, 16GB, 32GB and 64GB capacities with high-speed USB 3.0 support, the one-of-a-kind, energy-saving PQI i-mini is not only exceptionally fast for transferring multimedia files, photos and documents in the office and on the road, but is also undoubtedly a head turner.
World Smallest USB3.0 COB Pen Drive
The PQI i-mini is the world's first penny-size micro thumb drive featuring the patented, PQI-exclusive COB 3.0 technology.
USB3.0 COB Patented Technology
The patented PQI COB 3.0 technology surpasses the COB 2.0 limit of 4 pads to match the USB 3.0 specifications.
High Quality Metallic Finish
Quality metal casing with sand-blasted matte finishing for the premium look and feel.
Unibody Design
Strong, tensile Zinc-alloy unibody with extra strength and protection for your valuable data.
Best Storage Choice for Ultrabook
Fits in flush with the exterior of Ultrabooks and MacBook Airs to become an integral part of the laptops.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Zing alloy body Penny-sized USB drive |
| TRANSFER RATES | USB3.0 transfer up to 5Mbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 2000 Windows XP Windows Vista Windows 7 Windows 8 Windows 10 Mac 10.x or above |
| DIMENSIONS | 16.4mm x 17.8mm x 6.00mm |
| WEIGHT | 5g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |