16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreme Pro USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB 3.1 Type-A Black USB Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Silicon Power Blaze B02 USB3.1 Flash Drive Black
| IN STOCK |
64GB AData UV150 USB3.2 Flash Drive - Black/Red
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology Data Traveler USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
16GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Rey USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Transcend JetFlash 710S Silver Metallic USB3.1 Flash Drive
| IN STOCK |
The S107 is a super-fast USB3.0 Flash drive with a unique wrap-around USB cap. Simply plug the cap into the opposite end of the flash drive, and it is safely secured and you will not lose it every again.
Waterproof and shock proof design ensures your data is kept safe at all times.
The Durable S107 flash drive from AData is designed for people on the go. Its huge storage capacity means you do not need to worry about carrying portable hard drives with you, and you can trust the S107 to keep your data safe - even in heavy rain, warm conditions or even when climbing mountains.
64GB Red Edition, backed by AData's lifetime warranty.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | Waterproof Shockproof Wrap-around USB cap |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 50MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 Mac OS 9.X Linux Kernel 2.4 or higher |
| DIMENSIONS | 81mm x 25mm x 9.82mm (L x W x H) |
| WEIGHT | 16g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |