| 8 IN STOCK |
|
Ships in 5 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology Data Traveler Kyson USB3.2 Type A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Keypad 200 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB GOT Jon Snow USB Flash Drive - Game of Thrones
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Integral Crypto Drive FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler 70 USB-C Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
The Blaze B02 USB drive from Silicon Power is equipped with the new USB3.1 Gen1 interface (USB3.0), which is up to 10 times faster than USB2.0. This guarantees you will no longer be wacthing the progress bar for hours on your screen when transferring large files to and from your USB drive.
The stylish modern hairline design, with anti-fingerprint coating, makes this a great fashion accessory that you can carry with you everywhere. It is so small that it fits anywhere; the super-slim casing is only 8.1mm thick and as equipped with a keyhole loop at the bottom for easily attaching this drive to a keyring or lanyard.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 / USB3.0 |
| FEATURES | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x or later |
| DIMENSIONS | 60.6mm x 18.0mm x 8.1mm |
| WEIGHT | 8g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |