16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series for Intel Z77/Z68/P67 (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
8GB Kingston 12800MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (10-12-12-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series (9-9-9-24) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-14900 1866MHz Sniper Series (10-11-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ares Series Low Profile (9-9-9) Quad Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-11-10-28) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
This 24GB memory upgrade kit for desktop gaming systems requires six available memory slots. The kit is a "Triple2" kit which means it consists of 6 X 4GB memory modules for use in a "dual triple channel" setup.
24GB DDR3 1600MHz Ripjaw Series Triple2 Channel kit from G.Skill. Consists of six matched 4GB PC3-12800 memory modules, rated CL9 (9-9-9-24), 1.5V, 240 pins. Lifetime warranty.
Designed for both Intel and AMD chipsets and pre-tested in a wide range of ASUS, MSI, and Gigabyte motherboards. Also suitable for other motherboards designed for Triple2 channel memory kits.
Full memory timings of 9-9-9-24-2N
24GB memory kit = 6x4GB memory modules
For a listing of motherboards G.Skill have tested this memory kit in, please refer to the G.Skill website <a href="http://www.gskill.com/en/product/f3-12800cl9t2-24gbrl" target="_blank" rel="nofollow">here</a>.
| CAPACITY | 24GB |
| MEMORY SPEED | 1600MHz (DDR3-1600) |
| STANDARD | PC3-12800 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Triple2 Channel kit (6x4GB) |
| CAS LATENCY | CL9 |
| MEMORY TIMINGS | 9-9-9-24-2N |
| VOLTAGE | 1.5V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| FEATURES | Ripjaw Series Designed for Intel and AMD chipsets |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 240-pin DDR3 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Double-sided 4GB DDR3 memory modules, 6x4GB modules per kit |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |