128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
Fast, reliable performance.
Kingston’s KC400 SSD is 15 times faster than a hard drive to deliver consistent performance for both compressible and incompressible data and improve responsiveness in performance-hungry applications. It uses a Phison PS3110-S10 8-channel controller and quad-core processor to speed up daily tasks and improve productivity.
KC400 provides end-to-end data path protection and SmartECC to guard data, plus SmartRefresh to protect against read errors. Data is rebuilt if there’s an error, and the drive is able to recover from an unexpected power shutdown, thanks to firmware-controlled power loss management. Advances in controller technology and NAND give this drive excellent data reliability.
KC400 is backed by a limited five-year warranty* and legendary Kingston support, including technical teams ready to help you select the right solid-state drive for your needs, and global, industry-leading post-sales support plus Kingston’s Ask an Expert programme. To monitor and manage your drive, there’s the Kingston SSD Manager, a free, downloadable application available on the Kingston website.
| CAPACITY | 512 GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 550 MB/s Write speed: 530 MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 86000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 88000 IOPS |
| CONTROLLER | Phison 3110 |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| MTBF | 1000000 h |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | S.M.A.R.T. support |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support |
| DIMENSIONS | 4in x 0.27in x 2.7in |
| WEIGHT | 0.13LBS |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |