4GB Transcend JetRAM DDR3 1600MHz CL11 1.5V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Red Quad Channel kit 4x8GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series (10-10-10-30) Single module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz Ripjaw Series (9-9-9-24) Dual Channel kit for Intel LGA1156/AM3
| IN STOCK |
4GB Hyperam DDR3 1600MHz CL11 PC3-12800 Desktop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-10600 1333MHz CL9 NT Series Desktop dual channel memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
32GB Transcend DDR3 PC3-12800 1600MHz ECC Registered CL11 240-Pin Apple RAM
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Sniper Series (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-14900 RipjawsX Series (10-11-10-30) Single module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series (9-9-9-24) Quad Channel Kit 4x8GB
| IN STOCK |
16GB Transcend DDR3 Apple RAM 1333MHz ECC Registered Quad Channel Kit (4x4GB) For Mac Pro Early 2009
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Sniper Series (9-11-10-28) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
At OWC, we want your Mac to perform faster and last longer. That’s why we engineer memory specifically tested and optimized for Mac. There’s OWC memory for nearly every upgradeable Mac, from the PowerMac G4 to the latest 2017 iMacs. Plus we make it easy to upgrade by yourself with step-by-step install videos, and included toolkits. It’s the easiest way to improve your Mac’s performance.
Compatible with:
| CAPACITY | 64GB |
| MEMORY SPEED | 1066 MHz |
| STANDARD | PC3 8500 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Octuple Channel Kit |
| CAS LATENCY | 7 |
| MEMORY TIMINGS | 7-7-7-20 |
| VOLTAGE | 1.5 V |
| ERROR CHECKING | ECC |
| FEATURES | RoHS Certified |
| REGISTERED | Registered |
| TECHNOLOGY | DDR3 SDRAM DIMM |
| CONFIGURATION | 8x 8GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |