|
Ships in 11 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Canon PG-40 Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon CLI-571 XL Yellow Ink Cartridge
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Canon CLI-42 Black, Cyan, Grey, Light Grey, Magenta, Photo Cyan, Photo Magenta, Yellow Ink Cartridge
| IN STOCK |
Brother LC-123M Magenta Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon CLI-551XL Original XL High Yield Ink Cartridge - Cyan
| IN STOCK |
Canon CLI-581 XL Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon CLI-581 Yellow Ink Cartridge
| IN STOCK |
Brother LC-123BK Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Epson 34 Ultra Ink Cartridge - Magenta
| IN STOCK |
Canon CLI-571 Yellow Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon PGI-9 Yellow Ink Cartridge
| IN STOCK |
Brother LC-127XLBK Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon CLI-581 XXL Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Canon PGI-570 Black Ink Cartridge
| IN STOCK |
Save up to 30% ink¹ with Epson’s individual ink cartridges
With Epson’s individual inks, you only replace the colour used, saving you up to 30% ink¹ compared to competitors’ tri-colour cartridges.
Reduce your printing costs with XL inks
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can reduce your printing costs by up to 25%².
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
| COLOR | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| CARTRIDGE QUANTITY | 1 |
| INK VOLUME | 5.3 ml |
| BRAND COMPATIBILITY | Epson |
| PRINTER COMPATIBILITY | Expression Home XP-245, 247, 255, 257, 332, 342, 345, 352, 355, 435, 442, 445, 452, 455 |
| OEM CODE | C13T29864012 |
| BLACK PAGE YIELD | 175 |
| COLOR PAGE YIELD | 180 |
| PRINT TECHNOLOGY | Inkjet |
| INK DROP SIZE | Black 5.3 ml Color 3.2 ml |
| WEIGHT | 0.2LBS |
| PACKAGE DIMENSIONS | 6.2in x 5.5in x 2in |