|
Ships in 8 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
Siig CE-MT2P12-S1 Monitor Desk Stand - Up to 20.5-inch - Black
| IN STOCK |
Allsop Metal Art Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Security Monitor Wall Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
StarTech Monitor Wall Mount Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Single-Display Monitor Stand - Up To 27 Inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Full Motion Ceiling Mount For 23 Inch To 42 Inch TVs & Monitors
| IN STOCK |
StarTech C-Clamp Desk Mount Articulating Dual Monitor Arm - Up To 32-Inch Display
| IN STOCK |
StarTech Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV Swivel Tilt Wall Monitor Arm - Supports 14 Inch to 42 Inch Screens - Black
| IN STOCK |
Allsop Metal Art Jr. Monitor Stand - Pearl Black
| IN STOCK |
StarTech Dual Monitor Desktop Stand - Up to 24-inch per Monitor
| IN STOCK |
StarTech Single Wall Mount Monitor Arm - Up to 30-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech MONSTADJDL Adjustable Monitor Riser with Drawer - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite DDR1327SDD Dual Desktop Monitor - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT2U12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm _ Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
SIIG ’s Dual Monitor Desk Stand - 13-inch to 27-inch is designed for mounting two monitors onto a single base desk stand for space saving and easy viewing. The desk stand can be used as a movable desk stand, or installed as a fixed desk mount. This unique desk stand supports two monitors from 13" to 27" and up to 22 lbs each, features tilt and swivel angles of +/- 15 degrees, effortless 360 degrees of rotation and portrait and landscape orientation. The Dual Monitor Desk Stand - 13" to 27" is easy to install, is multi-adjustable for the best viewing angle, and is perfect for keeping your desktop neat and organized.
- Stable desk stand designed for two monitors from 13" to 27" and up to 22 lbs each (10 kgs)
- Multiple monitors on single base frees up valuable desk work space
- Supports tilt angles of +/-15 degree (up & down), +/-15 degree swivel (left & right) and 360 degree rotation (portrait & landscape) for easy adjustment of viewing angle
- Adjust monitor support arm height from 9" to 18.5" (228mm to 470mm) and fine-tune individual monitor height +/- 0.15” (+/- 4mm) for proper alignment
- Supports portrait or landscape monitor orientations
- Installation options:
- Solid table-top base for use on any solid/flat surface
- Through-hole/grommet mounting is compatible with surface holes 3/8" to 2 1/2" (10mm to 63mm) wide and up to 2 1/2" (63mm) thick
- Integrated cable management keeps cables neat, organized and out of the way
- Compatible with VESA mounting 50x50mm, 75x75mm and 100x100mm patterns
- Includes installation instructions and mounting hardware kit
| TYPE | Desk stand |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 22 lbs (10 kg) |
| MAX MONITOR SIZE | 27 inches |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 50 x 50 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Angle of rotation: 360° |
| TILT | Tilt angle range: -15 - 15° Swivel angle range: -15 - 15° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Mounting hardware kit Installation instructions |
| DIMENSIONS | Width: 13721 mm Depth: 343 mm Height: 495 mm |
| WEIGHT | 6.58 kg |