|
Ships in 9 days Free shipping to Seattle, WA! Free returns for any reason |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
3M Mechanical Adjustable Monitor Arm - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Single-Display Monitor Stand - Up To 27 Inch Screen
| IN STOCK |
Arctic Z1 Gen 3 4-Port USB 2.0 Single Monitor Arm - Up to 38-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMBARQUAD Quad Articulating Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMDUALV Vertical Dual Desk Clamp Monitor Mount - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington K52785WW SmartFit Monitor Stand - Up to 21-inch Screen- Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV Swivel Tilt Wall Monitor Arm - Supports 14 Inch to 42 Inch Screens - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV Wall Monitor Mount - Supports 37 To 70 Inch Screens
| IN STOCK |
Tripp Lite MR1612 Universal Monitor Riser Stand - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMUNONB Single Laptop Stand Monitor Arm - Up to 27-inch Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech Single Wall Mount Monitor Arm - Up to 30-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Fixed Security TV Wall Mount - Supports 45 Inch To 70 Inch Flat Screens
| IN STOCK |
Tripp Lite Universal Glass Monitor Riser - Tempered Glass, Brushed Aluminum
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Security Monitor Wall Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
Free up space while creating an ergonomic work environment. This desk-mount monitor arm makes it easy to securely mount your display above your desk or table and adjust the height with one touch. You can mount a display ranging in size from 13” to 32” (330 mm to 813 mm), and the monitor arm features an attractive black finish that complements your workspace.
Mount Your Monitor to Save Space
This heavy-duty monitor arm saves space on your work surface by elevating your monitor above your desk or table.
One-Touch Height Adjustment
The monitor-mount arm features a gas-spring cylinder that makes it easy to raise or lower your display, with up to 13.1" (335 mm) of height adjustment. Adjust the tension according to the weight of your monitor, to re-position the monitor height effortlessly.
Adjust Your Monitor for Ideal Viewing
The full-motion articulating monitor arm extends up to 23.8” (605 mm) so it’s easy to find the right viewing angle. Swivel your monitor 180 degrees to share your display, while collaborating with others. Tilt your screen 90 degrees for comfortable viewing or rotate it 180 degrees for landscape or portrait viewing.
Easy Installation
The VESA monitor mount is easy to install (desk C-clamp or grommet mount) and offers built-in cable management. The detachable VESA panel makes it simple to attach or remove your monitor.
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 1 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 20LBS |
| MAX MONITOR SIZE | 81.3 cm (32") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 180° Pivot angle: -180 - 180° Angle of rotation: 180° |
| TILT | -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Wrench included Number of screws: 15 Number of spacers included: 4 Grommet base plate included Manual |
| DIMENSIONS | 11in x 3.7in x 20in |
| WEIGHT | 6.6LBS |