128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
128GB Kingston High Endurance microSD Memory Card CL10 UHS-I
| IN STOCK |
64GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
256GB Transcend High Endurance 350V microSDXC Memory Card CL10 UHS-I for Dashcams and Surveillance
| IN STOCK |
256GB SanDisk Extreme SDXC Class 10 UHS-I Memory Card
| IN STOCK |
256GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
64GB Kingston High Endurance microSD Memory Card CL10 UHS-I
| IN STOCK |
1TB Creator Class 10 Micro UHS-I SDXC Memory Card
| IN STOCK |
16GB Silicon Power SDT330 Industrial microSDHC UHS-I Memory Card MLC Flash
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
64GB SanDisk Extreme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
Kingston Technology MobileLite Plus USB3.2 Gen 1 Type-A Micro-SD Card Reader - Black
| IN STOCK |
32GB Transcend 300S microSDXC UHS-I CL10 Memory Card 95MB/sec (No Adapter)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
Incredible speeds for amazing visuals
Kingston’s Canvas React™ microSD card is designed to be as fast as you are, capturing 4K video or taking stunning burst-mode photos when the action doesn’t stop. Whether you’re using the latest DSLR, mirrorless camera or flagship Android™* phone, you can be confident that your memories will be safe. It’s available in multiple capacities up to 512GB**, to provide plenty of space to capture an entire shoot. Kingston Canvas React cards are tested to be durable, so you can take them anywhere with confidence that your photos, videos and other data will be protected, even in harsh or unstable conditions.***
- Ideal for shooting burst-mode photos and 4K video
- Class 10 UHS-I U3 speeds up to 100MB/s read, 80MB/s write****
- Multiple capacities up to 512GB**
* Android is a trademark of Google LLC.
** Some of the listed capacity on a Flash storage device is used for formatting and other functions and is thus not available for data storage. As such, the actual available capacity for data storage is less than what is listed on the products. For more information, go to Kingston’s Flash Guide at kingston.com/flashguide.
*** IEC/EN 60529 IPX7 certified for protection against continual water submersion for up to 30 min. and a depth up to 1m. Withstands temperature range from -25 °C to 85 °C. Based on MIL-STD-883H, METHOD 2002.5 military standard test method. Protected against X-ray exposure based on ISO7816-1 guidelines.
**** Speed may vary due to host and device configuration.
32GB microSDHC Canvas React 100/70 U3 UHS-I V30 A1 Single Pack. Capturing 4K video or taking stunning burst-mode photos when the action doesn’t stop.
| CAPACITY | 32GB |
| TYPE | MicroSDHC |
| SPEED RATING | Class 10 UHS-I U3 V30 A1 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 100 MB/s Write speed: 70 MB/s |
| UHS SPEED CLASS | UHS-I (U3) |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): -25 - 85 °C Storage temperature (T-T): -40 - 85 °C |
| DIMENSIONS | 11 mm x 1 mm x 15 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |