|
Ships in 4 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 PC4-21300 2666MHz Ripjaws V CL19 Quad Channel Desktop Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 Single Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z Royal Silver 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
High Performance DDR4 Memory
G.SKILL DDR4 memory is designed for the ultimate experience on the latest DDR4 platform! Whether you are processing large amounts of data or intense gaming, experience smooth system performance with the newest next-generation PC memory technology! All G.SKILL DDR4 memory kits are tested with extensive suite of testing software to ensure maximum performance and stability.
Ultra Compatibility with the latest DDR4 Systems!
G.SKILL DDR4 memory kits are validated for compatibility with most DDR4 platforms under a series of rigorous tests in quad channel memory operations. It’s guaranteed to provide the best-in-class performance, compatibility, and stability with the widest range of motherboards.
Faster Transfer Speed
Starting from 2133MHz as standard frequency, DDR4 memory delivers much higher bandwidth than previous DDR memory. You can enjoy a faster computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and other professional applications.
More Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Limited Lifetime Warranty
All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, Facebook, telephone, and email.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 2400MHz |
| STANDARD | PC4-19200 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel kit (2x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL17 |
| MEMORY TIMINGS | 17-17-17-39 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | 2 x 4 GB |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |