240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |

| IN STOCK |

| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
240GB Crucial BX500 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC600 2.5-Inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |

| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
2TB Crucial BX500 2.5-Inch Serial ATA 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
120GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
1TB PNY CS900 SATA III 2.5-inch SSD Solid State Drive
| IN STOCK |
Overview
PNY CS900 is the ideal solution for a mainstream solid state drive (SSD) upgrade from a hard disk drive (HDD). The CS900 delivers all the most sought after features at an excellent value, and is designed for an easy and cost-effective HDD replacement in the PC system to help realize faster boot times, quicker application launches and better overall system performance. With no moving parts, PNY CS900 is highly durable, less likely to fail, and supports up to 3 years of warranty.
Applications
Features and Benefits
| CAPACITY | 250GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 535MB/s Write speed up to 500MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| DIMENSIONS | height: 7 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |