|
Ships in 8 days Free shipping to Seattle, WA! Free returns for any reason |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
480GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology KC600 2.5-Inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
512GB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
256GB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III V-NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB Gigabyte 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Kingston A400 2.5-inch Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
Essential performance
The easiest way to get all the speed of a new computer without the price.
Ever wonder why your phone responds faster than your computer? It's because your phone runs on flash memory. Add flash to your laptop or desktop computer with the Crucial BX500 SSD, the easiest way to get all the speed of a new computer without the price. Accelerate everything.
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
Tools for Easy Installation
Our simple instructions, cloning software, and how-to videos make installation straightforward! Millions of people have upgraded with a Crucial SSD.
Award-Winning Support
Our expert support team has your questions covered. Reach out via phone, chat, email, or our community forum.
| CAPACITY | 240GB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed: 540 MB/s Write speed: 500 MB/s |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 158°F |
| MTBF | 1500000 h |
| TRIM SUPPORT | TRIM support |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | S.M.A.R.T. support |
| SPECIAL FEATURES | Security algorithms: 256-bit AES S.M.A.R.T. support TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | 4in x 2.5in x 0.27in |
| PACKAGING | Retail packaging |