16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology Data Traveler USB3.2 Type-A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB SanDisk Cruzer Glide USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
16GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive 3 Pack - Blue, Green, Pink
| IN STOCK |
16GB Marvel Black Panther USB Drive
| IN STOCK |
32GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB SanDisk Ultra USB3.0 Flash Drive Encryption Support Black
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
Star Wars Darth Vader Gift Box - Bluetooth Speaker, 16GB USB, Headphones and USB cable
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
8GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
The HP x900w USB 3.0 Flash Drive is built for speed & convenience
Experience USB 3.0 speed performance with transfer speeds up to 10x faster than USB 2.0. It's the perfect solution for easily storing and quickly transferring all your large documents, high-resolution photos, HD videos, and more. USB 3.0 offers the same ease-of-use and plug-and-play capabilities as previous generations of USB technologies, but with exceptional speed improvements. This USB 3.0 Flash Drive is small in size, but big on performance! With the HP x900w, you can rest assured that you are purchasing a high quality product from a trusted brand, that can withstand even the most demanding applications.
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 Type-A |
| TRANSFER RATES | Read speed: 70 MB/s Write speed: 30 MB/s |
| COLOUR | Blue / Grey |
| MODEL | HP x900w |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -25 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 7, 8, 10 Mac OS X 10 and later |
| DIMENSIONS | 17.2 mm x 55 mm x 9.5 mm |