Noiseblocker Black Silent Pro PL-2 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-3 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
be quiet! Light Wings ARGB Triple Pack 140mm Computer Case Fans
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PE-P 92mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 92mm 1600RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech Expansion Slot Rear Exhaust Cooling Fan with LP4 Connector
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - 3 Pack - White
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL-INFINITY 120mm ARGB Case Fan - 3 Pack - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XE-1 92mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Inexpensive Quality and Reliability
The fact that good quality does not have to be expensive is shown by the third version of the NB-BlackSilentFan series. The well-balanced properties of this bestseller make this inexpensive and high-quality series of fans the absolute bestseller throughout the world.
Our least expensive series of fans moves in such high circles, however, that other producers come off worse in direct comparisons even with their considerably more expensive "high-end" fans.
- High-quality, stable, glass fibre-reinforced chassis in a classic design with anti-dust polycarbonate rotor.
- Extra-long connection cable.
- Incl. 4 screws for mounting.
- Extremely low start voltage!
- Low impulse noise NB-EKAPlus II wide-range drive.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe.
- Extremely quiet bearings.
| FAN DIAMETER | 140 mm |
| ROTATION SPEED | 800 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 12.6 dBA |
| AIRFLOW | 60 m³/h |
| CONNECTOR | 3-pin |
| COLOR | Black / Blue |
| VOLTAGE | 5 V-12 V |
| DIMENSIONS | 140 mm x 140 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 135 g |