|
Ships in 11 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
Noctua 120mm 1850RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-4 120mm 2400RPM Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL140 RGB 2-Pack 140mm Computer Case Fans - White
| IN STOCK |
StarTech High Air Flow Dual Ball Bearing TX3 Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
Phanteks 120MM 2000RPM Reversed Blade Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
StarTech Expansion Slot Rear Exhaust Cooling Fan with LP4 Connector
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XL-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 140mm 1200RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Conceived for industrial heavy duty applications that require enhanced cooling performance and advanced ingress protection, the NF-F12 industrialPPC (Protected Performance Cooling) is a ruggedised high-speed version of the award-winning retail model. Thanks to the outstanding aerodynamic efficiency of the NF-F12 design and the use of a novel three-phase motor, the industrialPPC version provides superior airflow and pressure capacity while keeping noise levels and power consumption moderate as against comparable high-speed fans. While its fibre-glass reinforced polyamide construction and certified water and dust protection make the NF-F12 industrialPPC suitable for operation in challenging environments, the renowned SSO2 bearing technology guarantees an MTBF of over 150.000hrs. Topped off with Noctua’s trusted reliability and 6 years manufacturer’s warranty, the NF-F12 industrialPPC is an ideal choice for highly demanding applications that require superior flow rates and ultimate dependability.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 450-2000 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 29.7 dBA |
| AIRFLOW | 121.8 m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin PWM |
| COLOR | Brown |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |