| IN STOCK |
|
Ships in 5 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
NGS Artica Patrol Wireless BT Stereo Headphones - White
| IN STOCK |
NGS Artica Patrol Wireless BT Stereo Headphones - Blue
| IN STOCK |
NGS Wired Stereo Earphones Cross Rally Graphite
| IN STOCK |
NGS Artica Bloom Wireless BT Earphones, White
| IN STOCK |
NGS Artica Jelly Wireless BT Stereo Headphones with Micro SD Card Slot - Yellow
| IN STOCK |
NGS Artica Bloom Wireless BT Earphones, Azure
| IN STOCK |
NGS Cross Drift, In-Ear Wired Headphones with 3.5mm Jack, Microphone and Control Buttons, Mint
| IN STOCK |
NGS Cross Hop, Wired Headphones with Integrated Microphone, Black
| IN STOCK |
NGS Active Noise Cancelling Wireless BT & TWS Earphones - Artica Trophy, White
| IN STOCK |
NGS Artica Greed, Wireless BT Headphones, White
| IN STOCK |
NGS Artica Bloom, Wireless BT Earphones, Black
| IN STOCK |
Star Wars TFA BB-8 Swing Earphones
| IN STOCK |
The Xtream™ H5 Multimedia Headset with Microphone are stylishly designed for active lifestyles. The 4-band 3.5mm Jack allows the headset to work directly with most mobile phone/audio devices. The 3.5mm Adapter allows you to use the headset on computer systems that require separate input/output connections. The built-in microphone is omnidirectional which picks up sound with reliability and is flexible which allows you to adjust the position for optimal performance.
Comfortable Fit & Wear
The earcups and headband are adjustable to ensure the perfect fit, while the custom padding provides a soft comfortable fit.
Built-in Microphone
The built-in microphone is omnidirectional which picks up sound with reliability and is flexible which allows you to adjust the position for optimal performance.
Volume Control
With the conveniently located volume control, you can easily adjust the volume at your fingertips.
4 Band 3.5 mm Connectors
The 4-band 3.5mm Jack allows the headset to work directly with most mobile phone/audio devices.
The 3.5 mm Y-Adapter
The 3.5mm Adapter allows you to use the headset on computer systems that require separate input/output connections.
| COLOUR | Black |
| MODEL | Xtream H5 |
| IMPEDANCE | 32ohms |
| SENSITIVITY | 105 dB |
| CONNECTIVITY TECHNOLOGY | Wired |
| CONNECTOR TYPE | 3.5 mm audio |
| CABLE LENGTH | 6 ft |
| EXTRA FEATURES | 3.5 mm Y-adapter |
| TYPE | Multimedia Headset |
| WEARING STYLE | Over Ear Headband |
| ACCESSORIES INCLUDED | 3.5 mm adapter Quick Start Guide |