128GB AData Premier Pro microSDXC CL10 UHS-I U3 V30 A2 Memory Card with SD Adapter
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Industrial UHS-I Class 10 Micro SDXC Memory Card With Adapter
| IN STOCK |
256GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
64GB Transcend 300S microSDXC UHS-I CL10 Memory Card 95MB/sec
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB Transcend 300S microSDXC UHS-I U3 V30 A1 CL10 Memory Card with SD Adapter 95MB/sec
| IN STOCK |
32GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 100MB/sec
| IN STOCK |
| IN STOCK |
512GB SanDisk Ultra MicroSDHC CL10 Memory Card
| IN STOCK |
512GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
128GB SanDisk Extreeme Micro SDXC Memory Card
| IN STOCK |
128GB AData Premier microSDXC A1 UHS-1 CL10 Memory Card w/SD adapter 85MB/sec
| IN STOCK |
256GB Extreme Pro Class 10 UHS II SDXC Card
| IN STOCK |
512GB Transcend 340S microSD UHS-I U3 A2 Ultra Performance Memory Card w/Adapter
| IN STOCK |
Kingston Technology MobileLite Plus USB3.2 Gen 1 Type-A Micro-SD Card Reader - Black
| IN STOCK |
Extreme Performance
UHS-I High Speed microSDHC cards guarantee fast transfer speeds and the capacity (up to 64GB) is large enough to suit your mobile storage needs. The Class 10 rating ensures a minimum write speed of 10MB/s while the UHS-I rating means it can reach our fastest memory card speeds, for ultra smooth HD video recording and data transfers.
Optimized for the Latest HD Video Devices
Combine the latest mobile devices with our fastest and largest capacity microSDHC Flash Cards. At up to 20 MB/s write and 80MB/s read, you can optimize the performance of your HD video devices whether they be: HD cameras, tablets, or smartphones.
Compatible with More Devices
Wintec FileMate microSHDC Flash Cards are tested to be compatible with today's most popular microSDHC and microSDXC devices including smartphones and MP3 players. This Kit extends compatibility to most SDHC/SDXC devices and USB 2.0 devices, using the included SD Card Adapter.
| CAPACITY | 64GB |
| TYPE | microSDXC |
| SPEED RATING | UHS-1, CL10 |
| QUANTITY | 1 |
| TRANSFER RATES | Read speed: 80MB/s Write speed: 20MB/s |
| TEMPERATURE RANGE | -25°C - 85°C |
| DIMENSIONS | 5 mm x 7.6 mm x .76 mm |
| ACCESSORIES | Adapter |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |