Thermaltake Smart 700W ATX Power Supply
| IN STOCK |
Thermaltake Smart 600W ATX Power Supply
| IN STOCK |
Your ideal solution for value oriented builds and upgrades.
Vengeance Series power supply units are an excellent choice for basic system builds and desktop PC computer upgrades. Vengeance Series PSUs are available in a variety of power configurations, non-modular and semi-modular, and include features that are normally found only on premium power supplies.
Low noise
80 PLUS Bronze certified efficiency and innovative fan design allow for little or no detectable fan noise during regular operation.
Reliable and compatible
Vengeance Series is built and tested to strict standards for trouble-free installation and smooth operation. All Japanese electrolytic capacitors and continuous output ratings ensure long life and reliable operation. And Corsair backs this with a 5 year warranty.
Safety in numbers
The Vengeance Series PSUs feature all of the safety protections one would expect from a quality power supply. OVP (over voltage protection), OCP (over current protection), SCP (short circuit protection), OPP (over power protection) and OTP (over temperature protection). Furthermore, the +12V rail on the Vengeance PSU is split up into multiple rails, each with a 25A OCP.
Good looks
The matte black finish, black-sleeved cables and black connectors help give your system a restrained, high-tech look.
Ample connectors and long cables
Long cables make Vengeance Series suitable for installation even in super tower and full tower cases, and the generous cable count allows you to power multiple components and storage devices.
Large-diameter, thermally controlled fan
Once you’ve installed a PSU, you shouldn’t have to think about it. Employing a thermally controlled fan makes the Vengeance Series virtually silent at idle, and the large diameter reduces noise even when you’re pushing your system hard.
| POWER PROVIDED | 550 W |
| FORM FACTOR | ATX |
| INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| INPUT FREQUENCY | AC input frequency: 47 - 63 Hz |
| FANS | 1 fan(s) |
| COLOR | Black |
| COOLING TYPE | Active |
| MTBF | 100000 h |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |