32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 RAM PC3200 Aegis CL16 Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston FURY Beast 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Quad Channel Kit (4x 16GB)
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
DOMINATOR PLATINUM RGB is available in high-performance speeds of up to 4,800MHz – making it the world’s fastest air-cooled production memory – with generous overclocking headroom to push performance even higher.
We start with a custom 10-layer high-performance PCB that guarantees signal quality and stability for superior overclocking ability.
Hand-sorted, tightly-screened memory chips ensure high-frequency performance and tight response times, with overclocking headroom to spare.
Our patented Dual-Path DHX cooling technology cools the memory through both the PCB and the external housing - allowing the module to stay cool even under extreme stress.
Finally, 12 ultra-bright individually addressable CAPELLIX RGB LEDs line the top of the module, shining brighter, lasting longer, and consuming less power than conventional LEDs.
Illuminate your system with dozens of stunning pre-set lighting profiles, or create your own with near-limitless customization. Synchronize your lighting across all your iCUE compatible products, and stay informed with real-time temperature and frequency readings with powerful CORSAIR iCUE software.
INTEL® XMP 2.0 SUPPORT
Simple one-setting installation.
WIDE COMPATIBILITY
Optimized for the latest Intel® and AMD DDR4 motherboards.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 4000MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL19 |
| CONFIGURATION | 4 x 8GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |