|
Ships in 9 days Free shipping to Seattle, WA! Free returns for any reason |
32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group Elite DDR4 2666MHz CL19 Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston ValueRam PC4-25600 3200MHz CL22 1.2V Non-ECC DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
There’s an easy cure for a slow computer: more memory. Designed to help your system run faster and smoother, Crucial Laptop Memory is one of the easiest and most affordable ways to improve your system’s performance. Load programs faster. Increase responsiveness. Run data-intensive applications with ease, and increase your laptop’s multitasking capabilities.
Memory is a component in your computer that allows for short-term data access. Since your system’s moment-to-moment operations rely on short-term data access – loading applications, browsing the Web or editing a spreadsheet – the speed and amount of memory in your system plays a critical role. Load apps in seconds by increasing the speed of your memory and installing more of it.
If you’re like us, you use your computer to do a lot of things at once. You might be editing a document, while also looking at pictures and browsing the internet. This naturally leads to a performance problem: every app you’re running requires memory and competes for a limited pool of resources. Overcome this by installing high-density modules in each memory slot for seamless multitasking.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CAS latency: 22 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| REGISTERED | Unregistered (unbuffered) |
| CONFIGURATION | 2 x 16GB |
| PACKAGING | Retail packaging |