| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
8GB Integral Courier FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive 256-bit Encryption
| IN STOCK |
32GB Transcend JetFlash 790W USB3.1 Flash Drive - up to 100MB/sec - White Retractable USB
| IN STOCK |
16GB Hermoine Grainger USB Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 790 USB3.0 Flash Drive - up to 90MB/sec - Retractable USB Connector
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB AData USB3.2 UC300 Type-C USB Flash Drive Black/Green
| IN STOCK |
Speed things up with the ADATA UE700 Pro USB flash drive featuring read/write speeds of up to 360/180MB/s and up to 256GB of storage capacity. What’s more, it sports an ultra-thin 7mm form factor and a brushed aluminum surface that highlights the sleek concentric lines that emanate from the beautiful blue LED indicator.
Quick-Slide Capless Design
The USB connector is concealed in a compact body, fully protected without the need for a drive cap. A simple thumb swipe forward makes it ready to use, and the reverse motion stows the connector for storage or travel.
High-Speed USB 3.1 for Fast Data Transfers
The UE700 Pro sports fast read/write speeds of up to 360/120MB per second. That means you can transfer a 4GB high-resolution movie file in just 22 seconds. Now that’s fast!
Ultra-Thin 7mm Form Factor
At a mere 7mm thin, the UE700 Pro is slim, compact, and easy to carry around with you.
No More Limits with More Capacity
In an era of 4K videos and high-resolution photos, you can never have too much storage capacity. With more storage, you can capture hi-res photos and videos without fear of running out of space.
An Easy-Go Design with Lanyard Hole
A lanyard hole offers convenience and personalization. Attach the UE700 Pro to a lanyard or keychain for easy carrying, or accessorize it with something that’s uniquely you.
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.2 |
| FEATURES | Retractable USB connector Brushed aluminum surface |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 360MB/sec Write speed up to 180MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| MODEL | UE700 |
| MATERIAL | Brushed aluminum |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP, Vista, 7, 8, 10 Mac OS 10.6 or later Linux 2.6 or later |
| DIMENSIONS | 63mm x 23mm x 7mm |
| WEIGHT | 11g / 0.4oz |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |