32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
8GB Kingston DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V CL16 (16-18-18-38) Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Memory Module
| IN STOCK |
8GB Kingston ValueRAM PC4-25600 3200MHz 1.2 V CL22 DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology ValueRAM DDR4 3200MHz CL22 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
8GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
UNPARALLELED PERFORMANCE MEETS RADIANT RGB STYLE
A PNY XLR8 Gaming EPIC-X RGB Memory Upgrade offers a brilliant RGB design combined with extreme overclocked performance, taking your PC to the extreme. Not only can you destroy the competition, but your system can look good while doing so. PNY’s premium XLR8 modules combine top-tier components and select ICs for aggressive speed, low latency, bullet-proof reliability, and the extreme overclocking capabilities that serious gamers demand. Overclocking is made easier with Intel® XMP compatibility. Customize your PC’s color and lighting effects, without the need for additional cables or connectors using the supported Asus Aura Sync®, Gigabyte RGB Fusion®, MSI Mystic Light Sync® and ASRock Polychrome Sync® software.
For more than 30 years, PNY has been rigorously sourcing, testing, and manufacturing memory upgrades for thousands of the most popular PC platforms. Get your custom PC dressed and ready for battle with an XLR8 Gaming EPIC-X RGB DDR4 4000MHz CL18 upgrade from PNY and watch the world blaze.
DDR4 4000MHz PERFORMANCE
PNY’s premium XLR8 memory features our most aggressive speeds, highest bandwidth, lowest latency and power consumption, and most advanced thermal performance for maximum PC stability and responsiveness during memory-intensive gaming and application use. PNY XLR8 DDR4 memory modules are rigorously engineered and tested to ensure peak performance in even the most challenging gaming environments.
EPIC-X RGB™
Synchronize with mainstream motherboards and control your color experience
Extreme Performance
Pushes the limit with aggressive speed, low latency, and extreme overclocking capabilities
XMP 2.0 Support
Super easy overlocking and runs at top speed
Cool Under Pressure
Engineered with heat spreaders to keep your machine running cool for an ultra-real gaming experience.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 4000MHz |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL18 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 2 x 8GB |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 10 years manufacturers warranty |