Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors
The building blocks for the world’s fastest, most efficient GPU, the all-new Ampere SM brings 2X the FP32 throughput and improved power efficiency.
2nd Generation RT Cores
Experience 2X the throughput of 1st gen RT Cores, plus concurrent RT and shading for a whole new level of ray tracing performance.
3rd Generation Tensor Cores
Get up to 2X the throughput with structural sparsity and advanced AI algorithms such as DLSS. Now with support for up to 8K resolution, these cores deliver a massive boost in game performance and all-new AI capabilities.
The GeForce RTX 3070 Ti graphics card is powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture. Built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory, it gives you the power you need to rip through the most demanding games.
The all-new NVIDIA Ampere architecture features new 2nd generation Ray Tracing Cores and 3rd generation Tensor Cores with greater throughput. The NVIDIA Ampere streaming multiprocessors are the building blocks for the world’s fastest, most efficient GPU for gamers and creators.
GeForce RTX 30 Series GPUs are powered by NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture, delivering the ultimate performance, ray-traced graphics, and AI acceleration for gamers and creators.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3070 Ti |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 1575MHz Processor boost clock speed: 1770MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 290 W |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |