MSI AMD A520M-A Pro Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asus Prime Z790-P Intel Z790 LGA 1700 ATX DDR5-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asus Prime H610M-D D4 Intel LGA 1700 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
ASRock AMD A520M-HDV AM4 Micro ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte A520I AC AMD A520 Socket AM4 Mini ITX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Half Width 4th Gen Intel Single Socket Server Motherboard
| IN STOCK |
ASRock Intel H610 LGA 1700 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
ASUS PRIME B550-PLUS AMD B550 Socket AM4 ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Z790 PG Lightning Intel Z790 LGA 1700 ATX DDR5-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
ASUS ROG Strix B660-A Gaming D4 WIFI D4 LGA 1700 ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
Gigabyte AMD B550I Aorus Pro AX AM4 Mini ITX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock B550 Pro4 AMD AM4 ATX DDR4-SDRAM Motherboard
| IN STOCK |
Asrock Phantom Gaming 4 AMD B550M Socket AM4 Micro ATX DDR4 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock B760M Steel Legend LGA1700 Micro ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
Asrock B650 PRO RS AMD B650 AM5 ATX DDR5 Motherboard
| IN STOCK |
THERMAL SOLUTION FOR MORE CORES AND HIGHER PERFORMANCE
With more cores’ processors, thermal and power design is more important to make sure the temperature keeps lower. MSI extended PWM heatsink and enhanced circuit design ensures even high-end Intel CPU to run in full speed with MSI motherboards.
M.2 SHIELD FROZR
World’s fastest SSDs can start to lower performance when getting hot. Part of the motherboards heatsink design, M.2 SHIELD FROZR is the next generation M.2 thermal solution to avoid this by offering the best thermal protection to make sure that SSD maintains maximum performance.
FULLY CONTROLLABLE IN BIOS AND SOFTWARE
MSI motherboards let you manage speeds and temperatures for all your system and CPU fans. Total Fan Control allows you check your primary system characteristics in a simplified graphical interface. You can also set up to 4 temperature targets for CPU and motherboard, which will adjust the fan speeds automatically.
FROZR AI COOLING
Detecting CPU & GPU temperatures and automatically adjusting fan duty of system fans to a proper value by adopting MSI AI ENGINE.
DIY 2.0 – INTEGRATING WITH THE SYSTEM ENVIRONMENT
Connect and synchronize with MSI coolers and cases with strategically positioned pin-header locations including a dedicated pump-fan header.
OPTIMIZED FOR WATER COOLING
Designed to support the most popular All-In-One & customized water cooling solutions on the market. A dedicated water pump PIN header supports up to 3 amp, giving you full control of the water pump speed. A clearly marked ‘keep-out-zone’ allows for easy and safe installation and a perfect fit.
LIGHTNING GEN 4 M.2
Utilizing 11th Gen Intel processors, MSI B560 motherboards feature latest Lightning Gen 4 M.2 which is the fastest onboard storage solution on the market with up to 64 Gb/s transfer speed.
FAST AND FUTURE-READY STORAGE
MSI MAG SERIES motherboards support all the latest storage standards, which allows users to connect any ultra-fast storage device. Higher efficiency makes your work easier.
HIGH-BANDWIDTH AND LOW-LATENCY NETWORK
MAG B560 TORPEDO features high-bandwidth and low-latency 2.5G plus Gigabit LAN for power users. Onboard 2.5Gbps connectivity provides incredible data transfer speed faster than ever before. MSI LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive for your applications, giving you the best online experience with low latency.”
OPTIMIZE ONLINE GAMING TRAFFIC FOR LOWER LATENCY!
MSI LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games, giving you the best online gaming experience with low latency.
| FORM FACTOR | ATX |
| SOCKET TYPE | 1200 |
| COMPATIBLE PROCESSORS | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel® Pentium® |
| CHIPSET | Intel B560 |
| MEMORY STANDARD | DDR4-SDRAM Supported memory clock speeds: 2133,2666,2933,3200 MHz |
| MEMORY SLOTS | 4 |
| MEMORY CHANNELS | Dual-channel |
| MAXIMUM INTERNAL MEMORY | 128GB |
| PORTS | Ethernet LAN (RJ-45) ports: 2 S/PDIF out port HDMI ports quantity: 1 USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 4 USB 2.0 ports quantity: 4 DisplayPorts quantity: 1 |
| ETHERNET | 2.5 Gigabit Ethernet |
| ONBOARD USB 2.0 | 2 |
| ONBOARD USB 3.1 | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors: 1 USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors: 1 |
| M.2 SLOTS | 3 |
| SATA III CONNECTORS | 6 |
| FRONT PANEL AUDIO | 1 |
| MAIN POWER CONNECTOR | (24-pin) |
| 4 PIN FAN CONNECTORS | 5x 4-pin system fan connectors |
| TPM | 1 |
| AUDIO CHIPSET | Realtek ALC897 |
| AUDIO CHANNELS | 7.1 channels |
| PCI EXPRESS X1 | PCI Express x1 (Gen 3.x) slots: 1 |
| PCI EXPRESS X16 | PCI Express x16 slots: 2 |
| CROSSFIRE | 2-Way CrossFireX |
| SUPPORTED OPERATING SYSTEMS | Windows 10 x64 |
| THUNDERBOLT | 1 |
| WIFI | Intel WGI219V,Realtek RTL8125B |
| CHASSIS INTRUSION CONNECTOR | 1 |
| DIMENSIONS | Width: 305 mm Depth: 244 mm |