ViewSonic VG Series VG1655 (15.6") 1920 x 1080 Full HD Silver Computer Monitor
| IN STOCK |
LG 32 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LCD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series VX2718-2KPC-MHD (27") 2560 x 1440 Quad HD Black Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VG2440 24" 1920 x 1080 Full HD
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
Asus 32" ProArt HDR Professional 4K HDR Monitor (PA32UCX-PK) Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 27 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic 43 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic VA2256 MHD (21.5") 1920 x 1080 Full HD LED Black Computer Monitor
| IN STOCK |
Planar Systems 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 27Inch
| IN STOCK |
Lenovo ThinkVision M15 15.6-Inch Full HD LED Monitor - Black
| IN STOCK |
True-to-life Pictures Powered by LED
10,000,000:1 ASUS Smart Contrast Ratio
Dynamically enhances the display’s contrast by adjusting the luminance
of the backlight to achieve the darkest black and brightest white – delivering lifelike images.
Full HD with HDMI
Enter a spectacular world of colors with Full HD 1080p (1920x1080) support and HDMI port.
2ms Response Time
Quick response time of 2ms (GTG) eliminates ghosting and tracers for more fluid video playback.
Aspect Control function
Aspect Control function allows users to select a preferred display mode among Full and 4:3 for true-to-life gaming or movie watching without any data loss or image distortion.
Splendid™ Video Intelligence Technology
The exclusive Splendid Video Intelligence Technology optimizes video performance and image fidelity by enhancing color, brightness, contrast, and sharpness. 5 preset video modes (Scenery, Theater, Game, Night View, and Standard) can be selected via a hotkey.
Green in Mind
Greener Materials
- Mercury-free LED-backlit panel;
Corrugated cardboard packaging with at least 80% recycled content;
- Slim-flat packaging allows more cartons to be fitted per cargo, reducing transportation costs and CO₂ emission.
| SCREEN SIZE | 24 inches |
| RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| DISPLAY TYPE | LED |
| REFRESH RATE | 60Hz |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 170° Viewing angle, vertical: 160° |
| DISPLAY COLORS | 16.7 Million |
| BRIGHTNESS | Display brightness (typical): 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | (dynamic): 10000000:1 |
| RESPONSE TIME | 2 ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 30-83 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 50 - 76 Hz |
| INPUT CONNECTORS | HDMI port quantity: 1 |
| COLOR | Black |
| PACKAGE CONTENTS | Manual Quick start guide |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |
| WALL MOUNTABLE | VESA Wall Mount: 100x100mm |