ViewSonic VG2440 24" 1920 x 1080 Full HD
| IN STOCK |
LG 32 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LCD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic VG Series VG1655 (15.6") 1920 x 1080 Full HD Silver Computer Monitor
| IN STOCK |
Planar Systems 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 27Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 32 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD LED Computer Monitor - Black, Silver
| IN STOCK |
Lenovo ThinkVision M15 15.6-Inch Full HD LED Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 27 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
Asus ROG Strix 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 17.3Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series VX2718-PC-MHD (27") 1920 x 1080 Full HD Black Computer Monitor
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
Trusted color accuracy. The PA243W is a 24” IPS LCD monitor that raises the bar for color-critical applications including photography and video editing. Offering a full 100% coverage of the sRGB color gamut, 99.8% of Adobe RGB, 95.5% of DCI-P3, and 80.0% of Rec 2020, you can trust that the PA243W will deliver the colors that you need. Its always-on backlight sensor, internal 14-bit 3D programmable lookup tables (LUTs) provide stable white points and accurate color rendition for the life of the display. 10-bit DisplayPort and HDMI connectivity provide the highest color fidelity and a built-in USB 3.1 hub with DisplaySync Pro™ makes it a fit for any configuration. In addition, Picture in Picture and Picture by Picture modes allow for real-time print emulation, simplifying your workflow.
- IPS LCD panel with wide viewing angles and excellent color reproduction and superior screen performance
- Internal programmable 14-bit 3D lookup tables (LUTs) ensure accurate color rendition
- 3-port USB 3.1 hub with DisplaySync ProTM controls two computers with only one keyboard and mouse
- 5 programmable Picture Mode profiles for quick access to multiple color spaces
- Picture in Picture and Picture by Picture modes increase productivity by displaying two sources simultaneously
- MultiProfiler provides complete control over picture modes, enables real-time print emulation and can automate changing settings with keyboard shortcuts
- Wide connectivity includes 10-bit DisplayPort and HDMI as well as VGA, and DVI-D inputs
| SCREEN SIZE | 24.1 |
| RESOLUTION | Display resolution: 1920 x 1200 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| DISPLAY TYPE | LCD |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | Display brightness (typical): 350 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | (typical): 1000:1 |
| RESPONSE TIME | Response time: 8 ms |
| ASPECT RATIO | 16:10 |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 1.5 - 118.4 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 50 - 85 Hz |
| INPUT CONNECTORS | DVI port HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 1 |
| BUILT-IN SPEAKERS | 2 |
| COLOR | White |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 556.2 mm Depth (with stand): 233 mm Height (with stand): 529.1 mm |
| PACKAGE CONTENTS | Cables included: Mini DisplayPort,USB |
| WALL MOUNTABLE | VESA mounting Panel mounting interface: 100 x 100 mm |