Asus ROG Strix 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 17.3Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series VX2718-2KPC-MHD (27") 2560 x 1440 Quad HD Black Computer Monitor
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic 43 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
LG 32 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LCD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 32 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD LED Computer Monitor - Black, Silver
| IN STOCK |
Lenovo ThinkVision M15 15.6-Inch Full HD LED Monitor - Black
| IN STOCK |
Planar Systems 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 27Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VG Series VG1655 (15.6") 1920 x 1080 Full HD Silver Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series VX2718-PC-MHD (27") 1920 x 1080 Full HD Black Computer Monitor
| IN STOCK |
ASUS TUF GAMING VG27AQ 27 inch G-SYNC 2k WQHD Gaming Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VA1903H (19") 1366 x 768 pixels WXGA Black Computer Monitor
| IN STOCK |
The ViewSonic® VA2759-smh is a 27” Full HD LED monitor designed for both office and home use. With SuperClear® IPS Panel technology, this monitor offers best-in-class screen performance with ultra-wide viewing angles. Vivid 1920x1080 resolution and dual speakers, combined with a sleek edge-to-edge frameless design, deliver an immersive viewing experience for home entertainment and multimedia applications. What’s more, the minimalistic design of this monitor makes it perfect for nearly seamless multi-screen setups. HDMI and VGA inputs deliver flexible connectivity options for both computing and gaming environments, while ViewSonic’s exclusive ViewMode feature provides intuitive presets for optimized screen performance in different applications. In addition, Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to minimize eye strain from extended viewing periods. With ViewSonic’s industry-leading 3-year limited warranty, this monitor is a solid long-term investment for enterprise and home applications.
- SuperClear® IPS panel technology
- Frameless design
- Versatile connectivity
- Full HD 1080p resolution
- Superior color rendering and intuitive settings
| SCREEN SIZE | 27 |
| RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| DISPLAY TYPE | LCD |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | (typical): 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | Contrast ratio (typical): 1000:1 Contrast ratio (dynamic): 50000000:1 |
| RESPONSE TIME | 5 ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 54 - 85.5 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 48 - 76 Hz |
| INPUT CONNECTORS | 1 |
| BUILT-IN SPEAKERS | Built-in speaker(s) Number of speakers: 2 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 622.5 mm Depth (with stand): 235 mm Height (with stand): 446.3 mm |
| PACKAGE CONTENTS | Cables included: AC, AUX, VGA Quick start guide |
| WALL MOUNTABLE | VESA mount 100 x 100 mm |