MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
THE GAMING YOU KNOW & TRUST
The latest iteration of MSI’s iconic GAMING series once again brings performance, low-noise efficiency, and aesthetics that hardcore gamers have come to recognize and trust. Now you too can enjoy all your favorite games with a powerful graphics card that stays cool and silent. Just the way you like it.
LIGHT 'EM UP
It’s time to put on team colors. Synchronize lighting with other compatible devices to take the light show to another level. Going dark is as easy as turning the lights off.
WE KEEP IT COOL AND QUIET
The TRI FROZR 2 thermal system has been designed for efficiency. Expect a perfect balance of cool and quiet for more fun during endless gaming sessions.
TEAMWORK MAKES THE DREAM WORK
TORX FAN 4.0 is built on teamwork, with pairs of fan blades bound together with an outer ring design link that focuses airflow into the updated TRI FROZR 2 cooling system.
TOTALLY COOL CORE PIPES
Core Pipes are precision-machined for maximum contact over the GPU and spread the heat along the full length of the heatsink for optimal cooling.
SHHHH…SILENCING HEATSINK DESIGN
Stay stealthy with Airflow Control that improves airflow dynamics. Deflectors provide additional surface area and guide air to where it’s needed for maximum cooling. Wave-curved 2.0 fin edges disrupt unwanted airflow harmonics resulting in reduced noise.
TOUGH ENOUGH TO BACK YOU UP!
GAMING has been crafted to serve you well during intense gameplay. This legendary item has extra power unlocked through the Custom PCB.
Better Safe Than Sorry
Additional fuses built into the custom PCB provide additional layers of protection against electrical damage.
BEND THE RULES, NOT THE CARD
Solid build quality in key areas is strengthened with a rigid metal anti-bending strap.
YOUR SUPPORT CHARACTER
A bundled support bracket can be attached to your PC case for additional graphics card reinforcement.
Experience Photorealistic Games
DirectX Raytracing (DXR) adds a new level of graphics realism to games through effects like reflections, shadows, and global illumination at real-time frame rates on AMD Radeon™ RX 6000 series graphics, thanks to AMD RDNA™ 2 architecture support for hardware-accelerated raytracing.
Bringing It All Together
MSI's exclusive MSI Center software helps you get the most out of your MSI products. Monitor, tweak and optimize in real-time with just a few clicks.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 6900 XT |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | Processor boost clock speed: 2425MHz |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels |
| DISPLAY PORTS | 3 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| FORM FACTOR | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 300 W Minimum system power supply: 850 W |
| CUDA CORES | 5120 |
| COLOR | Black, Silver |
| POWER CONNECTORS | 3x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |