ViewSonic VA1903H (19") 1366 x 768 pixels WXGA Black Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 32 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD LED Computer Monitor - Black, Silver
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
Asus 32" ProArt HDR Professional 4K HDR Monitor (PA32UCX-PK) Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic 43 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LED Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
Asus ROG Strix 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 17.3Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VG Series VG1655 (15.6") 1920 x 1080 Full HD Silver Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 27 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
ASUS TUF GAMING VG27AQ 27 inch G-SYNC 2k WQHD Gaming Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VG2440 24" 1920 x 1080 Full HD
| IN STOCK |
A DISPLAY COMPLIANT WITH DICOM PART 14 FOR CLINICAL REVIEW APPLICATIONS
Easily multi-task while clinical reviewing from different clinical review applications such as department of radiology and exchanges and study information.
1.3MP IPS DISPLAY & 330 NITS WITH NTSC 72%
The 19-inch 1.3MP display with IPS technology offers an outstanding picture quality along with perfect wide viewing angles.
DICOM PART 14
DICOM Part 14, published by the National Electrical Manufacturers Association (NEMA) and the American College of Radiology (ACR), provides strict guidelines for how grayscale display function calibration and quality assurance tests should be performed on monitors used in medical imaging applications.
DYNAMIC SYNC MODE
Whenever scanning is performed after checking up, a lot of heavy information is created and it can be difficult to clearly get all of this information at once.
BRIGHTNESS STABILIZATION
A sensor measured the backlight brightness stability and automatically compensates for brightness.
EYE-COMFORT
Flicker Safe reduces on-screen flickers, which helps minimize eye strain and eye fatigue. By combining flicker-safe with the proven picture quality of IPS technology, users can comfortably work throughout the day.
| SCREEN SIZE | 19 |
| RESOLUTION | Display resolution: 1280 x 1024 pixels |
| DISPLAY TYPE | LED |
| ANTI-GLARE | Anti-Glare 3H |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | (typical): 330 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | (typical): 900:1 |
| RESPONSE TIME | 14 ms |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 30 - 83 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 56 - 75 Hz |
| INPUT CONNECTORS | DVI port HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 1 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| AC INPUT FREQUENCY | 50 - 60 Hz |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 406.4 mm Depth (with stand): 228.6 mm Height (with stand): 381 mm |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |
| WALL MOUNTABLE | VESA mounting 100 x 100 mm |