ASUS TUF GAMING VG27AQ 27 inch G-SYNC 2k WQHD Gaming Monitor
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
Lenovo ThinkVision M15 15.6-Inch Full HD LED Monitor - Black
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series VX2718-PC-MHD (27") 1920 x 1080 Full HD Black Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VG2440 24" 1920 x 1080 Full HD
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 32 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD LED Computer Monitor - Black, Silver
| IN STOCK |
Planar Systems PXN2480MW-WH (23.8") 1920 x 1080 Full HD LCD White Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VA2256 MHD (21.5") 1920 x 1080 Full HD LED Black Computer Monitor
| IN STOCK |
Planar Systems 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 27Inch
| IN STOCK |
Asus ROG Strix 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 17.3Inch
| IN STOCK |
The ViewSonic® ELITE XG270QC
is a 27" WQHD curved gaming monitor capable of achieving a 1ms (MPRT) response time. With its 165Hz refresh rate and AMD FreeSync™ Premium Pro technology, this enthusiast monitor ensures smooth and uninterrupted gameplay for even the fastest scenarios. The XG270QC monitor is also equipped with PureXP™ technology to drastically reduce motion blur for clear visuals through finely tuned backlight strobing. With a peak luminance of 550 cd/m2 and 90% DCI-P3 coverage, the XG270QC is certified for VESA DisplayHDR 400 to deliver an ideal entry point into HDR gaming. Beyond panel performance, the stand of this monitor includes ELITE Design Enhancements (EDE), a series of features that improve organization and elevate a gamer’s setup. These enhancements include a built-in mouse bungee, headphone hook, ELITE RGB ambient lighting, and a sturdy metal base. *Capable of achieving 165Hz refresh rate through DisplayPort.
165HZ REFRESH RATE
With a swift 165Hz* refresh rate, this monitor delivers greater visual fluidity and awesome graphics no matter how quickly the in-game action unfolds. Say goodbye to annoying tracers and motion blur, and up your A-game with the smoothest visuals possible.
ULTRA-FAST RESPONSE TIME
Ultra-fast 1ms (MPRT) response time delivers smooth images while minimizing motion blur and ghosting. During fast-paced action sequences, you'll be glad your monitor reacts as quickly as you do.
AMD FREESYNC™ PREMIUM PRO
AMD FreeSync Premium Pro technology provides a true high dynamic range (HDR) gaming experience. Enjoy a combination of smooth gaming at peak performance, low latency, and exceptional HDR visuals.
QUAD HD RESOLUTION
At four times the resolution of a traditional 720p panel, and almost double that of a traditional 1080p display, QHD results in a much sharper image, with no distortion or stretching, all while maintaining the same 16:9 aspect ratio.
DUAL INTEGRATED STEREO SPEAKERS
Designed with dual integrated speakers, this monitor combines incredible screen performance with stereo sound for an immersive multimedia experience.
VESA-COMPATIBLE MOUNT
Mount the monitor as you see fit using its convenient VESA-compatible mount design.
3-YEAR LIMITED WARRANTY
Have peace of mind in the quality and reliability of your ViewSonic monitor—backed by one of the industry’s best pixel performance policies and a 3-year limited warranty.
| SCREEN SIZE | 27 |
| RESOLUTION | 2560 x 1440 pixels |
| DISPLAY TYPE | LCD |
| REFRESH RATE | Maximum refresh rate: 165 Hz |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | (typical): 550 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | Contrast ratio (typical): 3000:1 Contrast ratio (dynamic): 120000000:1 |
| RESPONSE TIME | 1 ms |
| INPUT CONNECTORS | HDMI ports quantity: 2 DisplayPorts quantity: 1 |
| BUILT-IN SPEAKERS | 2 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| AC INPUT FREQUENCY | 50/60 Hz |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 612 mm Depth (with stand): 356 mm Height (with stand): 482 mm |
| PACKAGE CONTENTS | Cables included: AC, DisplayPort, USB Quick start guide |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |
| WALL MOUNTABLE | VESA mounting 100 x 100 mm |
| AMD FREESYNC | AMD FreeSync |