ASUS TUF GAMING VG27AQ 27 inch G-SYNC 2k WQHD Gaming Monitor
| IN STOCK |
Planar Systems PXN2480MW-WH (23.8") 1920 x 1080 Full HD LCD White Computer Monitor
| IN STOCK |
G.Skill WigiDash 7-inch Touch Screen PC Command Panel, USB Powered
| IN STOCK |
Viewsonic VA1655 16-inch 1920x1080 IPS Touch Screen Computer Monitor
| IN STOCK |
LG 32 Inch 3840 x 2160 Pixels 4K Ultra HD LCD Computer Monitor - Black
| IN STOCK |
Planar Helium PCT2235 - LED monitor - 22" (21.5" viewable) - touchscreen - 1920 x 1080 Full HD (1080p) - 250 cd/m
| IN STOCK |
Asus 32" ProArt HDR Professional 4K HDR Monitor (PA32UCX-PK) Computer Monitor
| IN STOCK |
ViewSonic VA1903H (19") 1366 x 768 pixels WXGA Black Computer Monitor
| IN STOCK |
Planar Systems 1920 x 1080 Pixels Full HD LCD Monitor - 27Inch
| IN STOCK |
ViewSonic VX Series 32 Inch 1920 x 1080 Pixels Full HD LED Computer Monitor - Black, Silver
| IN STOCK |
The XG2705 27” IPS 144Hz gaming monitor is designed for hardcore and casual gamers alike, providing the perfect blend of hyper-responsive control and vivid IPS colors. A sleek 3-side borderless, esports-inspired design and 1ms response time with AMD FreeSync, output fluid, seamless visuals for every gaming scenario.
VIBRANT IPS COLOUR
Wide-viewing angle IPS technology, paired with 144Hz and a 1ms response time, gives gamers the responsiveness they expect and the rich color they deserve. Perfect for couch co-op, streamer setups, and multi-purpose desktop stations.
PRECISE MOTION CLARITY
1ms response time helps to dramatically decrease motion blur – drastically improving left to right moving image clarity, reducing blur, ghosting, and smearing from fast moving objects.
144HZ - ULTIMATE CONTROL
144Hz provides esports-level control, ensuring a smooth and crisp gaming experience. Play like the pros – milliseconds make the difference.
KEEPING IT TOGETHER
Keeping It Together AMD FreeSync technology synchronizes your monitor's refresh rate to your graphics card - eliminating screen tearing for a seamless gaming experience.
GAME WITHOUT BORDERS
With a sleek, 3-side borderless design, maximize your viewing size while minimizing frame distractions. Perfect for multi-display gaming setups, content creation, or online streaming.
FULLY LOADED WITH FEATURES
Hours of gaming require hours of comfort – designed to give you everything you need to perform.
HEIGHT ADJUST
Higher or lower? The choice is yours
TILT
Glare is no match for our angles
PIVOT
From widescreen to vertical, when the need arises
SWIVEL
Move directions without moving your monitor
FLICKER-FREE
We know you’ll be playing all weekend, avoid flicker-induced eye strains
BLUE LIGHT FILTER
KO retina-damaging emissions to keep your eyes strong for longer missions
| SCREEN SIZE | 27 |
| RESOLUTION | 1920 x 1080 pixels |
| SUPPORTED RESOLUTIONS | 640 x 350,640 x 400,640 x 480 (VGA),720 x 400,720 x 480,800 x 600 (SVGA),832 x 624,848 x 480,1024 x 600,1024 x 768 (XGA),1152 x 864 (XGA+),1152 x 870,1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 800 (WXGA),1280 x 960,1400 x 1050 (SXGA+),1440 x 900 (WXGA+),1600 x 1200 (UXGA),1600 x 900,1680 x 1050 (WSXGA+),1920 x 1080 (HD 1080) |
| ANTI-GLARE | Anti-Glare type, Hard-coating (3H), Haze 25% |
| REFRESH RATE | Maximum refresh rate: 144 Hz |
| VIEWING ANGLE | Viewing angle, horizontal: 178° Viewing angle, vertical: 178° |
| DISPLAY COLORS | 16.78 million colors |
| BRIGHTNESS | (typical): 250 cd/m² |
| CONTRAST RATIO | Contrast ratio (typical): 1000:1 Contrast ratio (dynamic): 80000000:1 |
| RESPONSE TIME | 1 ms |
| ASPECT RATIO | 16:9 |
| HORIZONTAL SCAN RANGE | 30 - 180 kHz |
| VERTICAL SCAN RANGE | 47 - 144 Hz |
| INPUT CONNECTORS | HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 1 |
| BUILT-IN SPEAKERS | 2 |
| AC INPUT VOLTAGE | 100 - 240 V |
| AC INPUT FREQUENCY | 50/60 Hz |
| COLOR | Black |
| DIMENSIONS | Width (with stand): 612 mm Depth (with stand): 239 mm Height (with stand): 433.9 mm |
| PACKAGE CONTENTS | Cables included: AC, HDMI Quick start guide |
| WALL MOUNTABLE | VESA mounting 100 x 100 mm |
| AMD FREESYNC | AMD FreeSync |