|
Ships in 9 days Free shipping to Seattle, WA! Free returns for any reason |
Ubiquiti Lite 8 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Switch - White
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 24 Port Managed L2/L3 Gigabit Ethernet (PoE) Switch - Silver
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Switch Lite 16-port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi USW‑FLEX 5-Port PoE Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti Networks UniFi Pro 48-Port (PoE) Managed L2/L3 Gigabit Ethernet Switch
| IN STOCK |
D-Link 8-Port L2 Ethernet Network Switch (10/100/1000) - Black
| IN STOCK |
Ubiquiti 24 Port Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Network Switch - Silver
| IN STOCK |
C2G 4K HDMI VGA Mini DisplayPort USB C Adapter Switch
| IN STOCK |
D-Link 10-Port Gigabit Smart PoE Managed Switch
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Gigabit Desktop Switch Steel Case Black
| IN STOCK |
D-Link 52-Port Gigabit Smart Managed Switch
| IN STOCK |
D-Link 30-Port Lite Layer 3 Gigabit Stackable Managed Switch
| IN STOCK |
Ubiquiti UniFi 4 Port PoE Managed 1U Ethernet Switch - Grey
| IN STOCK |
TP-Link 5-Port Unmanaged Gigabit Ethernet Network Switch - Black
| IN STOCK |
UniFi Switch Pro 48 is a fully managed Layer 3 switch with (48) Gigabit Ethernet ports. (4) 10G SFP+ uplinks offer link aggregation for higher capacity and increased availability.
The UniFi Switch Pro 48 features a rich set of Layer 2 capabilities and integrates Layer 3 functionality such as inter-VLAN routing, static routing, and DHCP server. The UniFi Switch Pro 48 is an ideal aggregation and access layer switch for any UniFi solution – it combines innovative near-silent cooling with UniFi SmartPower RPS power redundancy. UniFi Network Controller and UniFi Network mobile app allow admins to configure and monitor virtually all of the switch features in an intuitive graphical user interface from anywhere.
| NUMBER OF PORTS | 48 |
| PRIMARY PORT SPEED | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| NETWORKING STANDARDS | IEEE 802.1x |
| SWITCH LAYER | L2/L3 |
| SWITCHING CAPACITY | 176 Gbit/s |
| THROUGHPUT | 88 Gbps |
| OPERATING TEMPERATURE | -5 - 45 °C |
| INPUT VOLTAGE / FREQUENCY | AC input voltage: 100 - 240 V AC input frequency: 50/60 Hz |
| COLOR | Silver |
| WEIGHT | 9.02lbs |
| DIMENSIONS | Width: 442.4 mm Depth: 285.4 mm Height: 43.7 mm |