PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Phantom Gaming AMD Radeon RX 6500 XT 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
The EVGA GeForce RTX 3080 Ti delivers the unprecedented performance that gamers crave for 4K resolution gaming, powered by the NVIDIA Ampere architecture. It's built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. Combined with the next generation of design, cooling, and overclocking with EVGA Precision X1, the EVGA GeForce RTX 3080 Series presents a new definition in ultimate performance.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3080 Ti |
| MEMORY SIZE | 12GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| MEMORY CLOCK SPEED | 19000MHz |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1725MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12 Ultimate |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 750 W |
| CUDA CORES | 10240 |
| COLOR | Black |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin / 6+2-pin |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |