240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB SanDisk Plus Serial ATA III 6GB 2.5-inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
1TB PNY CS900 SATA III 2.5-inch SSD Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 530/500MB/sec)
| IN STOCK |
1TB Transcend SATA III 6Gb/s Solid State Drive SSD230S
| IN STOCK |
1TB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
250GB PNY CS900 2.5-inch SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
500GB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
Enhanced Storage For Your Everyday Computing Needs
For fast performance and reliability, WD Green SSDs boost the everyday computing experience in your desktop or laptop PC.
Improved Performance for Everyday Computing
With the performance boost from a WD Green SATA SSD, you can browse the web, play a game, or simply start your system in a flash.
Solid State Dependability
Lightweight and shock resistant, WD Green SSDs use no moving parts and help keep your data safe from loss in the case of accidental bumps and drops.
Less Power. More Play.
WD Green SSDs are among the lowest power consuming drives in the industry. And with less power used, your laptop runs longer.
An Easy Upgrade For Your PC
Compatible with most desktop and laptop PCs, WD Green SSDs are available in 2.5” / 7mm and M.2 2280 models for simple, worry-free upgrading.
Downloadable WD SSD Dashboard And Acronis Software
Monitor your drive’s health with the free, downloadable WD SSD Dashboard and clone drives with Acronis® True Image™ WD Edition software.
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DATA TRANSFER RATES | Up to 545MB/s |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating temperature (T-T): 0 - 70 °C Storage temperature (T-T): -55 - 85 °C |
| DIMENSIONS | Width: 69.8 mm Depth: 100.5 mm Height: 7 mm |
| WEIGHT | Weight: 36.2 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |