AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 4300G 3.8GHz (4GHz Turbo) 4 Core 4MB L3 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-13700K 3.4GHz 16 Core LGA 1700 Desktop Processor OEM/Tray (Raptor Lake)
| IN STOCK |
Intel Celeron G6900 3.4GHz Dual Core LGA 1700 CPU Desktop Processor (Alder Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-13100F 3.4GHz (4.5 Turbo) 4-Core LGA 1700 Desktop Processor (Raptor Lake)
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6 Core L3 Desktop Processor, OEM/Tray Version
| IN STOCK |
Intel Core i5-10400F 2.9GHz Comet Lake 12MB Cache CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400F Alder Lake CPU LGA 1700 2.5 GHz 6-Core 65W 18MB Cache Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX 3.8GHz 24 Core sWRX8 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core, LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Intel Core i9-13900 2.0GHz (5.6 Turbo) 24 Core LGA1700 Desktop Processor (Raptor Lake) Boxed
| IN STOCK |
Intel Pentium Gold G6400 Comet Lake 4GHz 4MB CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i9-12900KF 3.2 GHz 16-Core LGA1700 Desktop Processor
| IN STOCK |
Ascend leaderboards, create worlds, and crunch numbers all at once. Get next-generation performance for everything you do with the 13th Gen Intel Core processors. Do More with the Fastest Chip We've Ever Built.
Advancing Performance Hybrid Architecture
13th Gen Intel Core processors advances performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores (P-core) and up to 16 Efficient-cores (E-core), combined with workloads intelligently routed by Intel® Thread Director.
Built for Modern Gaming
Built for gamers looking for maximum performance to play the latest games, while also having the capabilities to tackle other workloads. New 13th Gen Intel Core processor-based PCs make it all possible.
Superior Creating Experience
The 13th Gen Intel Core processor family offers faster P-cores and more E-cores with support for DDR4/DDR5 and PCIe 4.0/5.0. That provides a platform that can max out multitasking and choice for configurability.
Customize for What You Do Every Day
13th Gen Intel Core processors deliver highly flexible architecture and industry-leading tools for the ultimate in performance customization.
Level Up Your Game and Then Some
Built for modern gaming, streaming, and recording, Intel's performance hybrid architecture with up to eight Performance-cores and up to 16 Efficient-core makes it all possible.
Multitask with Ease
Superior performance, no matter what type of creator you are, lets you stream, browse, edit, video chat, and just take care of business. Buckle up because multitasking won't slow you down with the 13th Gen Intel Core processor.
| SERIES | Intel Core i3 |
| CPU SOCKET | LGA 1700 |
| NUMBER OF CORES | 4 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.4GHz |
| BOOST FREQUENCY | 4.5GHz |
| CORE NAME | Raptor Lake |
| NUMBER OF THREADS | 8 |
| CACHE | 12MB |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | Intel UHD Graphics 730 |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 300MHz |
| MAXIMUM PCI EXPRESS LANES | 20 |
| MAX MEMORY SUPPORTED | 128GB |
| PCI-E VERSION SUPPORTED | 4.0, 5.0 |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |