|
Ships in 9 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
32GB Team Group DDR5 7200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast RGB DDR5 5600GHz CL36 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston ValueRAM 5600MHz CL46 DDR5 Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Flare X5 6000MHz CL32 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) AMD EXPO Matte Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Renegade 6400MHz DDR5 CL32 Dual Channel (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz PC5-38400 CL40 Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 5600MHz CL36 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
| CAPACITY | 8GB |
| SPEED | 5600MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single |
| CAS LATENCY | 46 |
| TIMINGS | 46-45-45 |
| VOLTAGE | 1.1 V |
| TECHNOLOGY | Memory form factor: 288-pin DIMM Module configuration: 1024M x 64 |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 8 GB |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |