G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-64GVK memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 4000 MHz by G.Skill
G.Skill Ripjaws V F4-4000C18D-64GVK memory module 64 GB 2 x 32 GB DDR4 4000 MHz Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • PC/Server 64 GB DDR4 4000 MHz Dual-channel
  • 2 x 32 GB
  • CAS latency: 18
  • 1.4 V
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
Feel the Rush of Ripjaws V
Blazing Fast Transfer Speed
Rigorously Tested for Compatibility and Reliability
Color It Up
42mm Module Height
Continuing the tradition of aftermarket CPU cooler compatibility, Ripjaws V is designed with a 42mm module height suitable for most oversized CPU heatsinks.
Up to 128GB Ultra High Capacity
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
XMP 2.0 Support
Specifications
CAPACITY 64 GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 4000 MHz
CAS LATENCY 18
VOLTAGE 1.4 V