| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Poe USB Flash Drive
| IN STOCK |
60GB Apricorn Aegis USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Exodia M USB3.2 Type-A Flash Drive - Black, Turquoise
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Verbatim V3 (3-Pack) USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB DC Classic Batman USB Flash Drive
| IN STOCK |
The JetFlash 710 Flash drive more than satisfies the modern urge for high-speed in a small form-factor. Its tiny metallic design allows the JetFlash 710 to fit unobtrusively into a USB port. Its ergonomic design makes it easy to handle. What’s more, the COB (Chip on Board) manufacturing makes it completely resistant to dust, shock, and splashes!
Sturdy metallic casing
The JetFlash 710 is housed in a sturdy metallic casing that is ready to go wherever you lead. It could be a tiny, trendy accessory latched to your bag or sprucing up your keychain!
Lightweight, ultra-small form factor
The JetFlash 710 has an ultra-small form factor and weighs in at a mere 3.3g. It is so tiny that it fits unobtrusively into a USB port, minimizing the chance of breakage.
COB technology
Using innovative COB (Chip on Board) technology and assembled with a metallic casing, the JetFlash 710 is completely resistant to dust, shock, and splashes while remaining lightweight.
| CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 |
| FEATURES | Resistant to dust, shock and water Free download of Exclusive Transcend Elite Data Management Software |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Silver |
| MATERIAL | Metal |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 7 or later macOS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 22.4 mm x 12.2 mm x 6 mm (0.88" x 0.48" x 0.24") |
| WEIGHT | 3.3 g (0.12 oz) |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |