64GB KingSpec M.2 2280 SATA SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Transcend M.2 2280 80mm SATA III 6Gbps 830S Solid State Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
256GB Transcend MTE452T M.2 2242 PCIe Gen3x2 SSD 3D TLC Flash Industrial
| IN STOCK |
128GB KingSpec M.2 NGFF SSD 42mm Solid State Disk
| IN STOCK |
512GB Transcend 410S NVMe PCIe 4.0 M.2 2242 Gen4 x4 Internal SSD
| IN STOCK |
256GB ZTC Armor 42mm M.2 NGFF 6G SSD Solid State Disk- ZTC-SM201-256G
| IN STOCK |
2TB AData Legend 710 PCIe Gen3 x4 M.2 2280 SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
512GB Team Group MS30 M.2 SATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 NVMe PCIe Gen 3 x4 QLC 3D NAND Flash SSD
| IN STOCK |
480GB Transcend M.2 SATA III 6Gb/s SSD MTS820S 3D TLC Flash 80mm Form Factor
| IN STOCK |
The PCIe 4.0 That Crushes The Competition
With a standard data transfer rate that's 2x faster than the 3.0 version, the XS70 PCIe Gen 4x4 with 3D NAND flash memory and NVMe 1.4 support is exactly what serious gamers need to crush the competition. Mind-blowing continuous read and write speeds up to 7,300MB/s and 6,800MB/s, respectively, enable the XS70 to push the limits of what an SSD can do so you can break new records.
A Design That Breathes Like A Shark
Inspired by the gills of a shark, the XS70's unique heatsink design with carefully angled slits enables it to breathe during even the most intense gaming sessions. Heat easily ventilates out through the heatsink's gill-like slits to prevent overheating and maintain superior performance. The XS70 is not only as fierce as a shark on a performance level, but it can breathe like one too for longer and more stable gameplay!
Powered By Multiple Technologies For Optimum Performance
In order to game to the extreme, the XS70 supports RAID technology and LDPC coding to maintain system stability and data integrity to deliver maximum and reliable performance. It also supports DRAM Cache Buffer for improved sequential read/write and random read/write performance.
Extra Storage Space On The PS5
The XS70 is available in massive storage capacity options up to 4TB. Its size and performance specifications also meet PlayStation 5 console requirements, making it a simple solution to gain lots of extra storage space. With the XS70, there's no need to compromise old titles for new titles -- keep them all and build an impressive library.
A Powerful System Upgrade With Room For More
With an M.2 2280 (80mm) form factor, the XS70's compact size allows for easy installation, while also saving space for other components. Coupled with its unparalleled performance and massive storage capacity options, it makes for an easy upgrade that's ready to handle the most heated matches against your opponents.
| CAPACITY | 2TB |
| INTERFACE TYPE | M.2 2280 NVMe PCIe PCIe Gen4x4 |
| FORM FACTOR | M.2 2280 |
| DEVICE TYPE | SSD |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 7,300 MB/sec Write speed up to 6,800 MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 70 °C |
| MTBF | 1,600,000 hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G/0.5ms |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Computer with M.2 slots supporting PCIe interface and an OS with NVMe support |
| DIMENSIONS | 24.6mm x 80.0mm x 10.8mm |
| WEIGHT | 33 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |