16GB Kingston Fury Beast DDR5 5200MHz CL40 Single Memory Module Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Renegade 6400MHz DDR5 CL32 Dual Channel (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL36 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 32GB) CL40 1.10V Black Edition
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz PC5-38400 CL40 Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL28 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
The Silicon Power DDR5 UDIMM memory module offers advancements in speed, performance, and efficiency, optimized for intensive tasks like gaming, design, and data processing. Compared to DDR4, DDR5 delivers higher frequencies and increased bandwidth, supporting faster data transfer and multitasking. The module integrates power management ICs, which enhance power efficiency and stability. Enhanced error-correcting code (ECC) improves data accuracy. Available in various capacities, it aims to meet diverse demands in high-performance computing.
Single 16GB DDR5 desktop memory module from Silicon Power. 5600MHz operating speed, 1.1V voltage and CAS latency of CL46. Ideal for mainstream and gaming systems alike.
| CAPACITY | 16GB |
| SPEED | 5600MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5-5600 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single memory module |
| CAS LATENCY | CL46 |
| VOLTAGE | 1.1V |
| ERROR CHECKING | On-Die Error Correction Code (ECC) |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR5 UDIMM |
| MEMORY LAYOUT | Single-sided DDR5 memory |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |